tovább



Visszatart angolul



Ma egy könnyű bejegyzéssel készültünk Önöknek, egyszerű szavakkal és világos magyarázatokkal. A magyar jogi nyelvben is más szót használunk, amikor pénzösszeg kifizetését tartjuk vissza, mint amikor jogokat tartunk fenn vagy megtagadjuk egy engedély kiadását, noha tulajdonképpen mindhárom esetben visszatartunk valamit.



Ezzel ki is merítettük a magyarázat lényegét, csak a szakszerűség kedvéért nézzük meg a kifejezéseket példákkal illusztrálva.

1. Retain


A „retain” használatos pénzösszegek vissztartására. Ha valaki ismeri a vállalkozási szerződések esetében a visszatartott összeg alkalmazásának módját, akkor ebből egyszerűen lejön, hogy a „retention money” jelenti azt, amikor egy -egyébként elvileg valakinek járó- összeg kifizetését nem teljesítjük.



2. Withhold


A „withhold” is hasonlóan működik, csak sokkal szélesebb értelemben használjuk. Ha pénzösszegről van szó, akkor azt jelenti, hogy az összeg kifizetését valamely összeg levonása után teljesítjük, mint ahogy a munkáltató a munkabért terhelő járulékok levonása után a nettó bért fizeti ki az alkamazottaknak, vagy a pénzintézet a kamatfizetést a forrásadó levonásával eszközöli. Mindkét esetében az angol nyelvben „withholding” a kulcsszó. Ha fizetés teljesítését visszatartás vagy késedelem nélkül kell teljesíteni, akkor „without any withholding or delay” a pontos kifejezés.

Azonban a „withhold” használható minden olyan esetben, amikor egy engedélyt, jóváhagyást, beleegyezést, okiratot nem adunk ki vagy valamilyen feltétel bekövetkezéséhez kötjük. Gyakran szerepelnek jogi kontextusban olyan kifejezések, mint „withhold consent” (hozzájárulást megtagad), „withhold approval” (jóváhagyást megtagad).



3. Reserve


A „reserve” szóval jogokat tartunk fenn. Hogy folytassuk a könnyen megjegyezhető példák sorát, gondoljunk a szerzői joggal védett művekben feltüntetett „all rights reserved” (minden jog fenntartva) fordulatra, és többet nem tévesztjük el a szó használatát. Ugyanígy bármilyen jogot a „reserve the right” (jogot fenntart) fordulattal tudunk szerződésekben fenntartani.



Reméljük, segítettünk tisztázni a fogalmak közötti különbséget.

Ha további kérdése lenne a témával kapcsolatban, tegye fel a hozzászólásoknál, igyekszünk minél hamarabb válaszolni!







Blog főoldalra






A jelentkezési lap kifejezetten a fenti szolgáltatásra történő jelentkezéshez szükséges információkat tartalmazza és kizárólag arra szolgál, hogy munkatársunk szükség esetén felvegye Önnel vagy az Ön által meghatározott személlyel a kapcsolatot illetőleg, hogy meggyőződhessünk arról, hogy a jelentkező valóban létező személy. Az itt megadott információkat szigorúan bizalmasan kezeljük, harmadik félnek nem adjuk át. Adatkezelési nyilvántartási szám: NAIH-72639/2014 Adatvédelmi nyilatkozat