tovább



Szabályzat angolul



Sokféle szabályzatot vagy irányelvet használunk vagy akár írunk a jogi munkában, amelyek angol megfelelőit mindig az egyes kontextusok ismeretében kell alkalmaznunk.

Ebben a bejegyzésben az egyes fogalmak közötti különbséget szeretnénk megvilágítani.


1. Policy


A céges szabályzatra leginkább bevett kifejezés a „policy”. A cégek a különféle policy-k útján szabályozzák a munkavállalók magatartását, adják meg a társaság működése során követendő normákat. Számos különféle szabályzat létezik, a gépkocsi vagy a számítástechnikai eszközök használatától kezdve az ajándékok elfogadását szabályozó normákig.



2. Code


Egyes esetekben a belső szabályzat lehet „code” is. Jó példa erre a Dress Code, ami a társaságnál a hivatali öltözet előírásait tartalmazó szabályzat. Ezt persze egyre inkább használják hétköznapi értelemben is, egy konkrét esemény vagy rendezvény kapcsán elvárható ruházat vonatkozásában. Említhetjük még a „Code of Ethics”, „Code of Conduct” vagy esetleg „Code of Business Conduct” fogalmakat is, amelyek az etikai kódex nevet viselő szabályzatra utalnak.



3. Directive


A „directive” szintén használatos a szabályzat kifejezésére, bár inkább közjogi, mint magánjogi értelemben. Sokféle testület adhat ki directive-et egyes speciális viszonyok szabályozására, akár egy társasági szerv vagy tisztségviselő is. A „directive” magában hordoz egyfajta hivatalosságot, a benne szereplő elvárások parancsként értelmezendők a címzettek számára. Természetesen nem szabad összekeverni az EU jogforrásai között ismert irányelv jelentésével, amely az adott kontextusban speciális jelentéssel bír.



4. Guideline


A „guideline” a fentinél kevésbé hivatalos, kevésbé imperatív, hanem inkább klasszikus irányelvként értelmezendő a szabályozott tárgykörben. Főként céges kontextusban használják, mint példálul „Service Guidelines”, amely a szolgáltatások nyújtását szabályozza. Használható egyrészt a konkrét dokumentumra ill. annak tartalmára is, tekintve, hogy pontosan meghatározza, hogy mely esetben mi a követendő gyakorlat. A „guide” tulajdonképpen a guideline kistestvére, hasonló tartalommal bír és a hétköznapi nyelvben bevett kifejezés.



5. Protocol


Egy adott helyzetben követendő gyakorlatra széles körben használják még a „protocol” kifejezést. Sokan ismerik az orvosi nyelvben használt jelentését, amely konkrét helyzetekben követendő gyakorlatot jelent, ugyanilyen értelemben használatos jogi kontextusban is, főként szabályozási ill. a számítástechnika világával határos területeken, mint pl. „verification protocol” (hitelesítési eljárás) vagy „test protocol” (tesztelési szabályzat).



6. Manual


Ebbe a fogalomkörbe tartozik a “manual” kifejezés is, amely rendszerek vagy tárgyak használatával kapcsolatosan ad eligazítást, mint ahogyan pl. a „user manual” kifejezésben ismert.




Ha további kérdése lenne a témával kapcsolatban, tegye fel a hozzászólások szekcióban, igyekszünk minél hamarabb válaszolni!






Blog főoldalra






A jelentkezési lap kifejezetten a fenti szolgáltatásra történő jelentkezéshez szükséges információkat tartalmazza és kizárólag arra szolgál, hogy munkatársunk szükség esetén felvegye Önnel vagy az Ön által meghatározott személlyel a kapcsolatot illetőleg, hogy meggyőződhessünk arról, hogy a jelentkező valóban létező személy. Az itt megadott információkat szigorúan bizalmasan kezeljük, harmadik félnek nem adjuk át. Adatkezelési nyilvántartási szám: NAIH-72639/2014 Adatvédelmi nyilatkozat